Teija Tiilikainen

Lataa kuva (1.93 Mb)

Curriculum Vitae

Koulutus:
Valtiotieteen maisteri, Åbo Akademi, 1989
Valtiotieteen lisensiaatti, Åbo Akademi, 1991
Valtiotieteen tohtori, Åbo Akademi, 1997 (väitöskirja poliittisten aatteiden historiasta "Europe and Finland; Defining the Political Identity of Finland in Western Europe, Ashgate, London, 1998)

Akateeminen ura:
Yhteiskuntatieteiden lehtori, Turun yliopisto: Oikeustieteellinen tiedekunta, 1989-1990
Assistentti, Turun yliopisto: Politiikan tutkimuksen laitos, 1990-91
Assistentti, Åbo Akademi: Statsvetenskapliga institutionen, 1992-93
Tutkija Suomen Akatemian rahoittamassa ”Kansalaisten Eurooppa ” -tutkimusprojektissa, 1993-95
Assistentti, Åbo Akademi: Statsvetenskapliga institutionen 1996
Tutkija , Maanpuolustuskorkeakoulu: Strategian laitos 1.10.1996-28.2.1998
Tutkija, ”European Policy-Making” -tutkimusohjelman koordinaattori, Helsingin yliopisto: Yleisen valtio-opin laitos 1.3.1998-31.8.1998
Kansainvälisen politiikan professori, Helsingin yliopisto 1.9.1998-31.12.1998
Tutkija, ”European Policy-Making” tutkimusohjelman koordinaattori, Helsingin yliopisto 1.1.1999-31.12.2000
Tutkimuspäällikkö, Eurooppa-tutkimuksen keskus, Helsingin yliopisto 1.1.2001-14.4.2003
Poliittinen valtiosihteeri, Ulkoasiainministeriö 28.5.2007 – 31.12.2008
Johtaja, Eurooppa-tutkimuksen verkosto, Helsingin yliopisto 15.4.2003-31.12.2009, (virkavapaalla 28.5.2007 – 31.12.2008)

Sivutoimet:

Valtio-opin ja kansainvälisten suhteiden luennoitsija, Turun yliopisto 1993-96
Politiikka lehden päätoimittaja, 1995-96
Hufvudstadsbladetin kolumnisti 1997
Euroopan integraation ja turvall. politiikan luennoitsija, Maanpuolustuskorkeakoulu, 1998 ->
Turun Sanomien ja Etelä-Suomen Sanomien kolumnisti, 1999->
Suomen Kuvalehden kolumnisti, 2000 - 2001
Tutkimusjohtaja Pohjoismaisessa turvallisuuspoliittisessa tutkimusohjelmassa (rahoittajina Pohjoismaiden ministerineuvosto ja pohjoismaiden hallitukset) 1999 ->
Luennoitsija aiheena Euroopan poliittinen integraatio (60 h vuosittain), Euroopan komissio, Jean Monnet-projekti, 1998-2005
Projektin johtaja, Organising for Enlargement – tutkimusprojekti, Euroopan komission V puiteohjelma, 2001-2004
Pääministerin erityisedustaja Euroopan unionin tulevaisuutta pohtineessa konventissa 1.2.2002- 15.7.2003.
Projektin johtaja, The EU’s Impact on the Finnish Political System and Administration
Projektin johtaja, The EU as An International Actor, 2007-2010

Tieteelliset asiantuntijatehtävät ja luottamustoimet:
Ulkopolitiikka-lehden toimitusneuvoston jäsen, 1994 – 2001
Kansainvälisten suhteiden tutkimuksen seuran hallituksen jäsen, 1994-2000
Kansainvälisten suhteiden tutkimuksen seuran, pj. 1994-96
Sektoritutkimuksen työryhmän jäsen, Ulkoasiainministeriö, 1995-2001
Euroopan turvallisuuden foorumin hallituksen jäsen, 1997-1999
Euroopan turvallisuuden foorumin pj, 1999-2001
Eduskunnan kirjaston hallituksen jäsen, 1999 ->
Helsingin yliopiston vapaan sivistystyön toimikunnan jäsen, 1999 ->
Puolustustaloudellisen suunnittelukunnan jäsen, 2000 ->
Utrikespolitiska institutet, Tukholma: Ulko- ja turvallisuuspoliittisen tutkimusohjelman johtokunnan jäsen, 2000->
The British Council, The Chewening Awards- toimikunnan jäsen 2001-2002
Ulkopolitiikan tutkimuksen säätiön hallituksen jäsen 2000 ->
EUROPAEUM:n akateemisen johtokunnan jäsen (kymmenen eurooppalaisen yliopiston yhdistys), 2004 ->
ARCADA (ruotsinkielinen ammattikorkeakoulu) hallintoneuvoston jäsen 2004 ->
Valtioneuvoston asettaman Jatkosodan ihmisluovutukset- tutkimushankkeen johtoryhmän jäsen 2004 ->
Crisis Management Initiative:n hallituksen jäsen 2005 -2006
Eurooppanaiset (Naiset´96) järjestön hallituksen puheenjohtaja 2005-2007
Tanner-Akatemian jäsen 2005 ->
Johtokunnan jäsen, Suomen kulttuurirahasto, 2006 ->
Hallituksen varapuheenjohtaja, Ulkopoliittinen instituutti, 2007-2009
Åbo Akademin hallitus, varapuheenjohtaja 2010->
Suomen Lähi-idän instituutin säätiön hallitus,varapuheenjohtaja 2010->
Valtakunnanoikeuden varajäsen, 2011->
Suomen kulttuurirahasto, hallituksen jäsen 2012 ->

 
Palkinnot:
Suomalais-ruotsalaisen kulttuurirahaston vuosipalkinto, 2001
Helsingin yliopiston J.V Snellman-palkinto, 2002

Vuoden valtiotieteilijä-palkinto 2002, Suomen Valtiotieteilijöiden liitto
Tanner-palkinto, 2005