Ulkopoliittisen instituutin toimintaa valvoo ja ohjaa eduskunnan nimittämä hallitus. Instituutin hallitus päättää mm. instituutin taloudesta ja tutkimusohjelmasta, jota sen tutkijat toteuttavat tieteellisen autonomian periaatteiden mukaisesti. Hallitus myös nimittää instituutin johtajan.

Ulkopoliittisen instituutin hallitus 2020-2024

Puheenjohtaja: Kai Sauer, alivaltiosihteeri, ulkoministeriö
toimikausi: 01.01.202031.12.2024

Varapuheenjohtaja: Anu Kantola, professori, valtiotieteellinen tiedekunta, Helsingin yliopisto
toimikausi: 01.01.202031.12.2024

Jäsenet:

Risto Heiskala, professori, johtaja, tutkijakollegium, Tampereen yliopisto
toimikausi: 01.01.202031.12.2024

Ville Kaunisto, kansanedustaja 
toimikausi: 1.1.2022-31.12.2026

Kimmo Kiljunen
kansanedustaja
toimikausi: 1.1.2022-31.12.2026

Mikael Mattlin, professori, valtio-oppi, Turun yliopisto
toimikausi: 01.01.202031.12.2024

Sakari Puisto, kansanedustaja
toimikausi: 1.1.2022-31.12.2026

Paula Vanninen, professori, Verifin – Kemiallisen aseen kieltosopimuksen instituutti, Helsingin yliopisto
toimikausi: 01.01.202031.12.2024

Lauri Voionmaa, pääministerin erityisavustaja, kansainväliset asiat, valtioneuvoston kanslia
toimikausi: 11.2.202131.12.2024